Szczęśliwy rodzic

Numer 10/14

Przyjście na świat rodzeństwa to dla każdego dziecka wielkie wydarzenie. Zadaniem rodziców jest sprawić, by fakt ten był dla malucha powodem do wielkiej radości i dumy z powodu, że zostanie starszym bratem lub siostrę. Co zrobić, by jak najlepiej przygotować dziecko do nowej roli?

Autor: Marzena Frąckowiak – Świtkowska

Numer 9/14

Małe dzieci – przedszkolaki – najczęściej są bardzo chętne do wszelkiej pomocy. Dlaczego więc marzeniem większości rodziców jest usunąć dziecko z domu na czas świątecznych przygotowań? Dlaczego rodzice wolą częściej zająć dziecko czymś innym, niż włączyć je do porządków?

Autor: Anna Kałuba-Korczak

Numer 9/14

Święta Bożego Narodzenia to dla naszych dzieci magiczny czas. Czas spełniania się marzeń. I tak na prawdę nie jest istotne, czy my – jako rodzice – wierzymy w tę magię i czy ją podtrzymujemy w domu. Dzieci mają bowiem swoje własne oczekiwania odnośnie świąt i prezentów – a ich rozczarowania bywają bardzo bolesne. Dlatego zwykle zachęcam rodziców, aby prezent – dostarczany przecież przez samego świętego Mikołaja – okazał się tym wymarzonym.

Autor: Anna Kałuba-Korczak

Numer 3/12

Każdy rodzic usłyszał kiedyś określenie „odcinanie pępowiny”. Oznacza ono stopniowe uniezależnianie się dzieci od rodziców. Pierwszy krok w tym kierunku rodzice powinni podjąć około 2 roku życia dziecka, ponieważ w tym okresie dziecko przeżywa swój pierwszy bunt. Zaczyna również rozumieć potrzeby innych.

Autor: Małgorzata Warzkiewicz

Numer 3/12

Większość mam przedszkolaków prędzej czy później wpada w tak charakterystyczny dla siebie rytm dnia i według niego funkcjonuje. Ich dni wyglądają podobnie. Kończą się także podobnie – zmęczeniem i bólem głowy. Jeśli twoja rutyna nie uwzględnia twoich potrzeb, a jedynie obowiązki i potrzeby innych, to najwyższy czas ją zburzyć i zbudować na nowo.

Autor: Agata Olszyńska

Numer 2/12

Tak naprawdę każdemu rodzicowi trudno się przyznać do błędów, jakie popełnia wobec własnych pociech. Tym trudniej, im bardziej efekty tych błędów widać po dzieciach i ich zachowaniu. Do jednych z nich należy błąd nadopiekuńczości.

Autor: Małgorzata Broniszewska-Warzkiewicz